Co może zrobić Rodzic, aby ułatwić dziecku przekroczenie progu przedszkolnego

Dobre rady na pierwszy dzień:

• Wstańcie na tyle wcześnie, by dać dziecku szansę na spokojne zjedzenie śniadania i inne rutynowe czynności.
  • Wyjdźcie z domu na tyle wcześnie, by po drodze mieć czas na rozmowę i nie ponaglać w zdenerwowaniu malucha.
  • Zdecydowanie i spokojnie żegnajcie się z dzieckiem, jednak nie za długo, by nie przedłużać trudnego rozstania.
  • Płaczącemu dziecku powiedzcie, że teraz pocieszy go pani i czekają na nie inne dzieci, które chcą się z nim pobawić.
  • Nie okazujcie dziecku własnych rozterek.
  • Pozwólcie dziecku zabrać ze sobą cząstkę domu do przedszkola (np. „przytulankę”, poduszeczkę, kocyk, chusteczkę).
  • W początkowym okresie dobrze jest odbierać dziecko wcześniej, ponieważ małe dziecko ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje się bardzo długi.
  • Dokładnie określ dziecku kiedy je odbierzesz np. „po obiedzie” a nie „za chwilkę”, nie składajcie obietnic, których nie możecie wypełnić.